Strona główna / Różne / Reporterskie / Naddniestrze / Ruble naddniestrzańskie

Ruble naddniestrzańskie

«Poprzednie zdjęcie: Zakole Dniestru
Następne zdjęcie: Grażdanie»

Ruble naddniestrzańskie

Data zrobienia zdjęcia: 18 sierpnia 2017 roku (piątek)
Opis: Jedna z najbardziej bezużytecznych walut na świecie, ruble naddniestrzańskie. Poza granicami PMR oczywiście aboslutnie niewymienialne. Co ciekawe, na początku XXI wieku Mennica Polska uczestniczyła w niezłej aferze, gdyż realizowała dla Naddniestrza zlecenie na bicie monet (z racji nieuznawania państwa i waluty, traktując je jako pamiątkowe żetony, a nie środek płatniczy). Spotkało się to z krytyką ze strony Ukrainy i Mołdawii, po czym interweniował ówczesny prezydent Kwaśniewski, ukracając dalszą współpracę.
Dziś w obiegu są ponoć także plastikowe monety, ale ja się z takimi nie spotkałem. Za to wszystkie, które przeszły mi przez ręce pochodziły z 2005 r. - jakby ani wcześniej, ani później nic nie bito.

Kurs rubla jest sztywno ustalony względem dolara (1 USD = 15 PRB). Pojechaliśmy do Naddniestrza bez żadnej twardej waluty, mając tylko Ukraińskie hrywny i karty kredytowe. Tych drugich oczywiście nigdzie użyć się nie da (tzn. bankomaty i terminale płatnicze istnieją, ale nie akceptują Visy i MasterCarda, a jedynie karty banków z Naddniestrza i Rosji), za to te pierwsze jak na lokalne standardy też są traktowane jako twarda waluta i każdy kantor (a jest ich dość sporo) bez problemu je przygarnie (tak samo jak - oczywiście - dolary i euro...). Kurs wymiany o dziwo nie jest zawsze sztywny (jak to bywa przy takich walutach), pomiędzy kantorami zdarzają się minimalne różnice.
Słowa kluczowe: Naddniestrze ???????????? Pridniestrowie Mołdawska_Republika_Naddniestrzańska ??? PMR pieniądze banknoty monety rubel rubel
Data dodania zdjęcia: 30.08.2017 17:46, Wyświetleń: 753, Pobrań: 8, Wielkość pliku: 355.3 KB
Dodał: vear
IPTC Info
Byline: Radoslaw Kolodziej
Date created: 18.08.2017
Copyright Notice: Radoslaw Kolodziej
EXIF Info
Nazwa aparatu: NIKON CORPORATION
Model aparatu: NIKON D7100
Czas ekspozycji: 1/100 sec(s)
Wartość przysłony: F/8
Wartość ISO: 250
Data utworzenia: 18.08.2017 14:37:55
Długość ogniskowej: 24mm

Ostatnie komentarze

AndrzejK
Użytkownik

Komentarzy: 4512
01.09.2017 10:38
hehe, polecam udać się do google grafika i wpisać "transnistria plastic coins" fajne ;)
Offline AndrzejKandrzej.k1984 at interia.pl