Strona główna» Kolej» Autobusy szynowe i SZT» SA135» SA135-008

SA135-008 Zdjęcie tygodnia

Następne zdjęcie: SA135-008»

SA135-008

Data zrobienia zdjęcia: 21 stycznia 2024 roku (niedziela)
Opis: Świeradów-Zdrój. Opóźniony pociąg KD z Görlitz zaraz uda się w drogę powrotną, również do Görlitz. Wreszcie doczekaliśmy się powrotu pociągów do tego kurortu. KD, oraz UMWD już ogłosiło sukces, bo frekwencja przebiła ich oczekiwania.
I nie dziwne, skoro zostały zapewnione przesiadki z trzech kierunków w Gryfowie Śląskim - można się tam spokojnie przesiąść między dwoma (a nawet między trzema) pociągami; w zależności od kursu, przesiadki są dwie, albo jedna, np. w Lubaniu, z pociągu z Wrocławia na wymieniony na zdjęciu pociąg, lub w Jeleniej Górze, również z pociągów z Wrocławia. Niektóre połączenia wymagają dodatkowej przesiadki w Gryfowie z pociągów do Görlitz.
Na wyżej wymienionym kursie było skomunikowanie z pociągów Wrocław-Lubań (przesiadka w 6 minut, w której zdążyłem na spokojnie jeszcze fotkę strzelić), a w Gryfowie jeszcze z pociągu Jelenia Góra-Görlitz, ale wszystkie doznały opóźnienia czekając na opóźniony pociąg ze Świeradowa do Jeleniej Góry. Niestety jak każda linia w zarządzie DSDiK nie jest dwutorowa, nie ma czynnych mijanek i SBL.

Mimo przesiadek czas jazdy z Wrocławia do Świeradowa, wybierając Lubań jako przesiadkę, lub Jelenią Górę, jest zbliżony i waha się od 3h10min do ok. 3h30min, lub 4h z pociągu POLREGIO Kamieńczyk.
Na plus jest możliwy powrót o 20 ze Świeradowa do Wrocławia, ale wymaga to dwóch przesiadek, w Jeleniej Górze i w Wałbrzychu, po czym ok. północy jesteśmy we Wrocławiu.

Niestety zachwyt nad frekwencją nie jest współmierny do wygody podróży. Przez to, że w Gryfowie jest możliwa przesiadka z pociągów z Jeleniej Góry, to często dochodzi do tłoku w tak krótkim SZT. Sukces sukcesem, ale teraz należałoby zmienić używany tabor na tych kursach na dłuższy i postarać się, aby wymuszonych przesiadek było jak najmniej.

Ponadto samo miasto jeszcze nie ogarnęło systemu informacji miejskiej, by podróżny wiedział, którędy ma dojść na dworzec.
A właśnie, bo co do dworca, to nawet dworcem nie jest... bo to budynek przejęty przez miasto i funkcjonuje w nim Miejskie Centrum Kultury "Stacja Kultury", który jest otwarty wyłącznie od poniedziałku do soboty w wybranych godzinach. Próżno szukać tu w niedziele czynnej poczekalni, bo poza godzinami pracy MCK, nie sposób przeczekać na pociąg pod dachem i nie być narażonym na śnieg, wiatr i deszcz.
A to dopiero początek moich wywodów - rozkład jazdy pociągów jest daleki od ideału, występują tu przerwy w kursowaniu nawet 3 godzinne(!), np. w niedziele między 15 a 18. Jeśli więc telefon padł ci od zimna i robienia zdjęć, to szukaj gniazdka 230V 😁

Ponadto, przy samym widocznym ex. dworcu, nie będą się zatrzymywać pociągi, choć mogłyby, ale oczywiście nie "dałosię" dogadać między miastem i DSDiK. Zatem powstała dodatkowa krawędź obok, totalny absurd. Nie wspomnę już, że w mieście brak jest oświetlenia wzdłuż ulicy "przystacyjnej", oraz na chodniku osiedlowym prowadzącym do tej ulicy.

Na przyszłość brakuje mijanki w Orłowicach i SBL, dzięki której można by zwiększyć liczbę pociągów na tej trasie, a same pociągi z Wrocławia do Lubania przedłużyć do Gryfowa, by zlikwidować jedną przesiadkę na wybranych kursach.
Słowa kluczowe: SA135 SA135-008 Koleje_Dolnośląskie KD_69874 KD_66856 Świeradów-Zdrój D29-317
Data dodania zdjęcia: 30.01.2024 11:25, Wyświetleń: 946, Pobrań: 0, Wielkość pliku: 727.6 KB
Dodał: Przemek
EXIF Info
Nazwa aparatu: NIKON CORPORATION
Model aparatu: NIKON D5100
Czas ekspozycji: 1/2500 sec(s)
Wartość przysłony: F/6.3
Wartość ISO: 200
Data utworzenia: 21.01.2024 12:25:11
Długość ogniskowej: 35mm

Ostatnie komentarze

Przemek
Użytkownik

Komentarzy: 800
05.02.2024 22:06
O, nie spodziewałem się kompletnie kompletu zdjęć tygodnia 😲 Dzięki za głosy!
Offline Przemekhttps://transportnews.eu/